Zihniyetin neyse sende O sun

ZİHNİYETİNİZ  (Mindset ) NEYSE SİZDE O SUNUZ..

Eminim ki birçoğunuz solda ve sağda müteşekkirlik yazılarını okuyorsunuzdur ya da belki arkadaşlarınızdan bazıları Facebook’u bu ay her gün müteşekkir oldukları bir durumla ele geçirmişlerdir. Minnettarlığı takdir etsem de (ve tamamen sahip olduğumuz şey için hepimiz daha minnettar olmalıyız), tüm “müteşekkir Kasım” şeyinin benim için biraz eğlendiğini söylemeliyim. Ana akımın benim için bunu yapma eğiliminde olduğunu düşünüyorum.

Ama bütün dürüstlükte, çoğu insan için zorlanmış ve sahte görünüyor. Evim için müteşekkir bir çeşit afişde, Pinterest’ten ilham alan ama gerçek hayattaki gerçek hayattaki girişimi yapmayı düşündüm. Ama o zamanlar 6 Kasım dolaştı ve gerçek hayatım olduğunu hatırlıyorum ve bunun için zamanım yok. Şahsen bana, “Kasım ayı için minnettar ol” gibi bir şey yapıldığında, benim için anlamsız hale gelir. Bunu hissetmem için içimde gerçekten yetiştirilmeli ve beslenmelidir.

NEDEN BİZ KİMİZ?

Bu, doğal olarak niçin nankör olduğum konusunda gerçek bir düşünce verdim. Ay’ı ya da Kasım ayında Şükran Günü’nü kutlarız, tüm bunlara minnettar olduğumuzu iddia ederiz.

 

Ama neden bunu günlük yapmıyoruz? Niçin müteşekkir, gündelik yaşamda ve sadece yılın belirli zamanlarında yetiştirdiğimiz bir alışkanlık değildir?

 

Birkaç düşüncem var…

  1. Her şeyin daha iyi olması gerektiğine inanıyoruz, bu yüzden şükran olmadan şeylere bakıyoruz.

Bu sen misin?

Diyetim çok daha iyi olabilir, bu yüzden yediğim her şey yeterince iyi değil.

Mağazalarda veya hayali Pinterest dolabımda çok güzel kıyafetler görüyorum. Geçen Noel’de aldığım kazak o kadar da iyi değil.

Bunun bundan farklı olmasını istiyorum, bu yüzden şu anda ne olduğu için bunu takdir edemiyorum.

Bir anlamda, bu çim diğer taraf eğiliminde daima daha yeşildir. Bazı şeylerin farklı bir zamanda daha iyi olması gerektiğini biliyoruz. Yani şu an sadece ölçülemiyor. Bugün için minnettarım? Bir şans değil.

  1. Şikayetçiler tarafından kuşatıldık (kendimizden biri).

İnsanlar şikayet etmeye bayılır. Ne hakkında önemli değil. Biz sadece sefalet seviyoruz. Bazıları diğerlerinden daha iyi, bu kesin. Son zamanlarda kendimi özellikle daha olumsuz buluyorum çünkü daha önce olmayan yeni bir dizi şikayetçiyle çevrelendiğimi hissediyorum. Hayır, onları kendi nankörlüğüm için suçlayamam ama gün geçtikçe olumsuzluklarla kuşatılmama yardımcı olmuyor.

 

Ve içimizdeki şikayetçi de işe yaramıyor. Sözlü olarak ifade edilmese bile, hepimiz belli bir dereceye kadar şikâyet ediyoruz. Kendimi kafamın içinde çok sık sık şikayet ediyordum.

Son zamanlarda, sahip olduğum zamanın yokluğu için nankörlük duyguları ile boğuşuyorum. Biliyorum bu zaman eksikliği var ve etrafımdaki herkes de var. Her zaman bunun hakkında konuşmayı bıraktım, ama kafamda, sahip olduğum süre boyunca küskün olduğumu biliyorum, ki bu sadece sahip olduğum zaman için beni nankörleştiriyor.

  1. Kültürümüz “yeterli değil” teşvik eder.

Gün içinde yaşlandıkça daha fazla yaşar, daha fazlasını yaparız, daha fazlasını yaparız.

 

Daha iyi bir anne ol. Daha iyi bir iş çıkardın. Koşarken daha iyi bir iş çıkar. Güzel şeylerin var. Gönüllü daha fazla.

Her ne ise, ima edilmiş olsun olmasın, bizim işimiz, ailelerimiz, şartlarımız asla yeterli değil gibi hissettirebileceğimiz bir yerde bir mesaj var. Ve kültür sadece satışları, karları veya şirketin peşinde olduğu herşeyi akıtmaya devam ediyor.

ZİHNİYE ( MINDSET) ‘inizi KAYDETMEK NASIL

Ama bu konuda yeterli! Doğal olarak nankörlük durumumuzdan, hayatımızdaki tüm iyiliğin üstünde duran bir ruha nasıl geçeceğiz?

 

  1. Şimdi Minnettar Olun.

Ben her gün biraz “dışarıda minnettar olduğun şeylerin bir listesini yap” listesi yapmaktan söz etmiyorum. Üzgünüm – Bunu denedim ve benim için çalışmadı. Her gün sahip olduğunuz her andan bahsediyorum – burada minnettarlık (ya da istediğiniz herhangi bir şey) nerede yaşıyor.

Bir gecede veya büyülü görünen sihirli parçalarda gerçekleşmez. Birdenbire daha büyük bir kalbi olan Grinch gibi uyanmazsın.

Yine de küçük anlarda olur. Şimdi minnettar olma şansımız var. İşler “haklı” olduğunda minnettarlığı “başka bir zaman” için saklamayı bırakın (tweet this). Her an minnettar olmayı seçin.

  1. Esnek olun.

1 asla minnettar olduğunuz şey hakkında esnek olmayı seçmezseniz asla işe yaramaz.

 

Kişisel Örnek: Sabahları iyi bir antrenman için genelde şükran doluyum. Ama bu son zamanlarda benim için olmuyordu, bu yüzden işten sonra gece çalışıyorum.

Geçtiğimiz hafta öğleden sonra 3 kez çalıştım, ikisi iyi sağlam koşulardı. Ancak, haftaya baktım ve “tüm egzersizlerim korkunç du diye düşündüm, hiç egzersiz yapmadım bile! ”

Bu konuda söyleyeceklerimin hepsi benim hayatımın israfı! Daha esnek olmak için çalışma konusunda beklentilerimi zihinsel olarak değiştirmek zorunda kaldım. Öğleden sonra antrenman mı? Evet, şimdi kabul edilebilir olmalı. Sadece kabul edilebilir değil ama düpedüz iyi!

Bazen beklentilerinizi düzeltmeniz ve biraz daha esnek olmanız gerekir, böylece hayatınızın belirli alanlarına hâlâ minnettar olabilirsiniz.

  1. Negatif ile Pozitif değiştirin.

Bazen sahip olabileceğiniz şikâyetçi ve nankör bir tavırdan kurtulmayı başarmış olsanız bile, bir başkasıyla değiştirilmeli veya zihniniz nankör olmaya geri dönecektir.

Bunu yapmanın bazı pratik yolları…

Kutsal kitabı okuyun ve duaya odaklanın. Bazen iyi bir ayet benim şimdiki durumum hakkında sahip olduğum tüm kuşkuları başka hiçbir şey gibi vurur. Ve işler doğru gitmediğinde, benim için acımasız bir partide bununla uğraşmak yerine, tüm sıkıntılarımı ve anlamasını bilen Kişi’ye götürürüm.

Olumlu sözler, onaylar ve sözler toplayın. Kendime akıllı sözleri ve iyi sözleri hatırlatmayı çok seviyorum. Bir  punk’ta olduğumda veya bir asansöre ihtiyaç duyduğumda bunun için bir Pinterest panosunu saklarım.

Yalanları gerçeğe göre değiştirin. Bu zor ama zorunlu. Bir yalan şeklinde orada kalmasına izin verirseniz, olumsuz hiçbir zaman gitmeyecektir. Sadece doğru olmadığını düşünüyor musunuz? Genelde hayal kırıklığına uğramış olduğunuz düşüncelerin bir listesini yaparak (işler asla doğru olmayacak, ya da nasıl istediğim gibi görünmeyecek), etrafınızdaki olumsuzluğu görebilirsiniz. Bu yalanlarla, gerçeklerle duyguları yerine gerçekçi bir şekilde görmeyi hedefleyen yalanlarla mücadele et.

Hayatın çok fazlası, ne-biz-yapmayanlar tarafından bataklaşabilir. ne-biz-dileğim-farklılıklar ve işe yaramaz düşünceler. Biliyorum, minnettarlık, mükemmel yaptığım ya da bazen iyi yaptığım bir şey değil. Ama her gün bilinçli olarak çabalamak istediğim bir şey.

 

Müteşekkir olmak için çok şeyim var. Hayatımda her gün bu minnettarlığı büyütmek meselesi.

Sohbet

Bir önceki yazımız olan Arkadaşlık Sitesi başlıklı konumuzda arkadaşlık sistemi, Sohbet Sitesi ve ücretsiz sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan