Youtubenin Kısa Reklamları ve Google

Google’ın sahip olduğu video hizmetinin, reklamların tamamlanmış görünümleri üzerinden büyük kitlelere ulaşmaya öncelik veren yeni bir atlanabilir reklam teklifi var. YouTube’un beş saniyelik atlanabilir reklamlarının bir varyasyonu olan yeni reklam ürünü, TV satın alma biçiminde rahat olan markalar için tasarlanmıştır.

İşte nasıl çalışır: Reklamveren, video reklamını, genellikle mobil cihazlar için yapılmışsa 10-15 saniye kadar çalışır. Reklamveren, her gösterim için 1000 gösterim esasına göre ödeme yapar ve gösterim, kullanıcı, YouTube’un sunduğu bir seçenek olan beş saniyelik işarette atlama yapsa bile, endüstri standardı iki saniye sonra sayılır.

Geleneksel atlanabilir reklam da, reklamverenin yalnızca reklamlar tamamlandığında ödeme yaptığı yerlerde kullanılabilir.

Reklam ürünü, YouTube’un standart TrueView reklamıdır, beş saniye sonra atlanabilir, dolayısıyla reklamverenler yalnızca “gerçek tam görünümler” olarak görüldükleri için ödeme yaptığından adlandırılmıştır. Yeni varyant, Erişim için TrueView olarak adlandırılıyor.

360i başkanı Jared Belsky, “YouTube, reklamverenlerin medya envanterini anladıkları şekilde satın almasına yardımcı olmaya çalışıyor.” “Ama dijital hayal, sadece tamamlanan ve izlenen ve gerçek olan şeyleri ödemek. Bu, birazcık geriye yürümeye benziyor.”

Google, yeni reklam ürününü duyuran bir blog yayınının ötesine yorum yapmayı reddetti. Ve yeni satın alma yönteminin fiyatlandırma için ne yapacağını söylemedi.

Bir gösterim temelinde satın alma, bireysel görünümlerin, reklamverenin tamamlanmış görüntüleme sayısından standart satın alma yöntemine göre daha az maliyetli olduğu anlamına gelir.

Belsky, “YouTube’un bu erişim metriğini geliştirmesi harika” diyor. “Ancak, videodaki dijital reklamcılık sözünün, bir satışa ya da sadece ulaşılması ve sıklığından daha önemli bir şey için hesap verebilirlik olması doğrudur. Bu yeterli değil. Ancak, geleneksel TV için erişimin nasıl çalıştığı konusunda rahat olan pazarlamacılarınız var.”

YouTube, elbette, diğer doğrudan hedeflere de benzer reklam biçimleri sunuyor.

Google, kullanıcıların video reklamlarda ne sıklıkta “atladığını” hiç bir zaman açıklamamıştır. Bu yeni satın alma yöntemi – mümkün olan en geniş kitleye ulaşmak – yeni gelir kaynaklarına dokunmanın akıllıca bir yolu olarak görülebilir.

“Bu kadar çok insanın reklamları atladığını, beş saniyelik ücretsiz markalama yapmak yerine, gösterim başına maliyet esasına göre daha fazla gelir elde edeceğini hesaplıyorlar” diyor Jim Nail, Forrester’de pazarlama.

Dijital endüstri, reklamverenlerin reklamlarının en kısa görünümlerinin bile marka yakınlığını ve satışlarını etkileyebileceğini kanıtlamaya çalışıyor.

Google, geniş bir müşteri grubu arasında farkındalığı artırmanıza yardımcı olabilir. Google, blog testinde, iki erken test ortağından, Pepsi France ve Samsung Electronics America’dan alınan sonuçları gösterir.

 

Televizyon, çoğu büyük marka için hala ilk seçenek olacak, ancak YouTube, Facebook, Twitter ve diğerleri, televizyondan gelen kaçak erişim ile yollarını harcamaya çalışıyor.

Nail, “Markalar, özellikle televizyonda, erişimi arttırmanın çok zorlaştığı bir noktaya geliyor” diyor. “Frekansı çatıya itiyorlar ve kampanyaya yardım etmiyorlar. Dijital ile bu erişimi sağlayabiliyorlar, ama bunun için fazla ödeme yapmıyorlar.”

 

Sohbet

Bir önceki yazımız olan Sohbet Sitelerinin Yüz Karaları başlıklı konumuzda Chat, hacker ve lamer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan