Yetişkin iki bireyin hayatlarını birleştirmesi

Sohbet Konumuz İki yetişkin insanın hayatlarını birleştirmesi
Yetişkin iki bireyin hayatlarını birleştirmesi
Yetişkin iki bireyin hayatlarını birleştirmek adına attıkları ilk adım söz ve nişandır. Nişandan evlilik sürecine kadar birbirlerini daha yakından tanımaya çalışırlar. Aslında ne kadar vakit geçirsede aynı evde yaşamayınca kimseyi tanıyamazsın. Bu döneme bir nevi cicim aylarıda diyebiliriz. Velhasıl kelam gün gelir çatar, evlilik vakti gelir. İnsanın hayatındaki en unutulmaz anlardan biridir hatta en özelidir. Herşeyin en güzelinin olmasını ister insan çünkü tekrarı yoktur bazı şeylerin. Yuva kurmak, aile olmak adına atılan imzadır evlilik.
Günümüzdeki evliliklerin bir çoğu ne yazık ki ayrılık ile sonuçlanıyor. Bunun nedeni geçimsizlik, anlaşmazlıktan kaynaklanıyor genelde. Oysa ne hayaller ile evlenir insan ama hiç birşey hayalini kurduğunuz gibi olmaz. Tabiki evcilik oyunu değil .. İyi günde kötü günde , hastalıkta sağlıkta yanında olmaya söz verir insan. Evlilik emek ister, fedakarlık ister gerekirse kendinden ödün verirsin ama iki bireyinde özen göstermesi ile olur. Tek taraflı çaba sadece ömrünü törpüler insanın, vakit kaybıdır bir nevi erken yaşlanma sebebidir. Hani diyoruz ya yaşım genç ruhum ihtiyarladı. Yaşanmışlıklardır insani olgunlaştıran. Ünlü yazarlarımızdan Peyami Safa’nın çok sevdiğim bir sözü vardır. ” Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır. ”
Yapılan araştırmalara göre boşanan çiftlerin % 49’u severek evlenen çiftler olduğu söylenmektedir. Evlilik için sadece sevgi yeter mi? derseniz bu konu tartışılır, ama bence yetmez. Emek vermediğin, fedakarlık göstermediğin bir ilişkiye “ama ben seviyorum” diyemezsin. Sadece sevmekle bitmiyor evlilik. İlk önce sorumluluk sahibi olacaksın sorumluluklarını bileceksin. Seven insan sabreder gerekirse kendinden ödün verir çabalar. Ne demisler sabrın sonu selamettir.
Değinmek istediğim bir başka konu ise sevginin beraberinde saygı, sadakat ve güven. Öncelikle insanın kendisine saygısı olması gerekir ki başkalarınada saygı gösterebilsin. Evlilikte önce sevgi sonra saygı gelir. Eğer bu ikisi varsa ikili ilişkilerde gerisi kendiliğinden gelir zaten. Sevgi, saygı ,sadakat ,güven vs vs..
İnsan sevdikten sonramı güvenir, güvendikten sonra mı sever ? Düşünüyorumda geçmişteki ilişkilerimde güvendikten sonra sevdiğimi sanmışım yada gerçekten inanmak, güvenmek istemişim. Aslında öyle bir zamandayız ki insanlara pek güven olmuyor. O yüzden kalbimize hitap eden ama mantığımızada uygun kişilerle yolumuza bakmalıyız.
Bizler kalbimiz ile yaşarız ama bu kafayla gideriz.. 🙂

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan