Uykunun Önemi

Uykunun Önemi
İnsanların günlük yaşamında dirençli, aktif olabilmesi için vücudumuzun dinlenmesi gerekir ve uykuya ihtiyaçları vardır. Ömrümüzün üçte birini uyuyarak geçiririz. İnsan vücudunun, beyninin dinlenebilmesi için düzenli uyuması şarttır.
Uyku insanoğlunun hem çok tatlısı hem çok belalısıdır. Yeterli uyku alınmadığı takdirde sinir, unutkanlık ve dikkat eksikliğine neden olur. Buda günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Depresyon rahatsızlığı olan kişilerde ise aksine sürekli uyuma isteği ve içe kapanıklık olur. Her insanin günlük net 5 ile 8 saat arası düzenli uyku uyuması gerekir. Uyku saatinin değişikliği halinde baş ağrısı yaşayabiliriz. Bu saat dilimi bebeklerde farklılık gösterir. 12 ile 18 saat arası uyurlar.
Düzenli uyku hem bedenen hemde sağlık açısından çok önemlidir. Uykusuzluğun yan etkilerinden biri dikkat eksikliğidir. Günümüzde dikkat kaybı, yüzlerce trafik kazasına sebep olmuştur. Sadece trafik kazasıda değil bir çok iş kazaları yaşanmıştır.
Uykusuzluğun yan etkilerinden biri de düşünme ve anlama yeteneğini zayıflatmasıdır. Özellikle öğrenciler için dersleri bakımından zarar verici bir durumdur. Uyku iyi alınmadığında hatırlamada güçlük çekebilirsiniz buda sizin derslerde performansınızın düşmesine neden olur.
Günlük hayatımızı olumsuz etkilediği gibi sağlığımızıda olumsuz etkiler. Birçok hastalığı tetikleyen etkenlerden biridir uyku sorunu. Kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini arttırır. Yapılan araştırmalara göre uykusuzluk, beyinde açlık hissi uyandırıyor ve yağlı yiyeceklere olan isteği artırıyor. Buda gece yemek yemenize ve kilo almaya sebep oluyor.
Aynı zamanda cildimizde de olumsuz yan etkileri vardır. Mesele sabahları uyandığımızda yüzümüz gözümüz şiş, göz çevrelerinde geçici halkalar oluşur. Buda zamanla kalıcı olmasına ve cildimizde kırışıklıkların oluşmasına yardımcı bir etkendir.
Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyumak şart unsurlardan biridir. Yukarda da belirttiğim gibi hem fiziksel hem ruhsal sağlık sorunlarını olumsuz yönde etkiler.
Kendiminde çok düzenli uyku uyuduğumu söyleyemem. Hatta çok düzenli bir düzensiz uyku düzenim var. Daha iyi bir ruh hali için, daha zinde bir yaşam için gece uykularını değerini bilelim..

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

KraL

Guzel Bir Makale Sohbet ederken Faydali Bilgiler Okumak Guzel.
Emeğinize Saglik.

1 sene önce

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan