TC. Kimlik Kartı


2 Ocak 2017 perşembe gününden itibaren eski nüfus cüzdanları yerine TC. Kimlik kartı dağıtıma başlandı. Eski nüfus cüzdanlarınızı yenilemek için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda sınırlama yoktur. Yeni kimlik kartınızı almak için size en yakın nüfus müdürlüğüne randevu ile gitmenizi özellikle belirtmek isterim. Nedeni ise son zamanlarda ygs öğrencilerinin talebi oldukça fazla. Randevu alarak rahat bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İki çesit randevu sistemi vardır. 1- Alo 199 çağrı hattı, 2- İnternetten online randevu alma .
Nüfüs cüzdanı yenilemesi için vesikalık resim dönemide kalktı. Artık bir adet biometrik resim yeterlidir. Biometrik resim daha önceleri pasaportlarımızda kullanılırdı. Bugün itibari ile yeni kimlik kartlarımızda da yer alacaktır. Biometrik resimlerde dikkat edilen önemli üç unsur; öncelikle makyajsız olmanız, yüzünüzün kaş bitimine kadar net bir görünümde olması, başın pozisyonu ve yüz ifadesi’dir.
Peki Nüfus cüzdanları hangi durumda değiştirilebilir?
▪Evlilik durumlarında
▪Kimlik bilgileri belli olmayan ve yıpranan nüfus kağıtlarında
▪Fotoğrafinızın tanınmayacak kadar eski olması durumunda
Kimlik yenilemesi yapılabilir. Ayrıca kayıp ve çalıntı kimlik durumlarında iste muhtarlıktan buna dair bir kağıt alıp nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir.
Yeni kimlik kartlarınız eskisine göre hem kullanımı ve saklanması daha kolay hemde uzun ömürlü. Ayrıca boyut olarak küçültülmüş bu kartların vatandaşa ait nüfus bilgileri ve fotoğrafı kartın üzerinde güvenli kaydedilmesine olanak sağlamıştır.
Nüfus cüzdanı yenileme ve değiştirme ücreti kağıt bedeli 16 Lira olarak belirlenmiştir. Sizlerde en kısa zamanda yeni TC. Kimlik kartına sahip olmak için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip müracaat edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan