Sebepsiz Gülme Beyin Tümörü Belirtisi

Beyin tümörlerinin, her yaş grubunda görülebildiğini belirten Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, 100 bin kişiden 3 ile 5’inde teşhis edilen beyin tümörlerine erkeklerde daha sık rastlandığını söyledi.

“KİŞİ KENDİ KENDİNE KAHKAHA ATIYORSA DİKKAT!”

Beyin tümörlerinin bilinenin aksine her zaman baş ağrısı bulgusuyla ortaya çıkmadığını ifade eden Cüneyt Göçmez, bu tümörlerin bazen az bilinen belirtilerle kendini gösterebildiğini söyledi. Göçmez’e göre, beyin tümörlerinin beklenmeyen ve en ilginç belirtisi ise sebepsiz gülme atakları:

“Hasta, dışarıdan bir etki olmadan ve durup dururken kahkaha şeklinde güler. Diğer belirtileri ise depresyon, halüsinasyonlar, çift görme, vücudun bir tarafında uyuşma ya da karıncalanma, güç kaybı hatta ‘düşük ayak’ denilen sadece ayak bileğinin altında güç kaybıdır. Hafif bir baş dönmesi ve yürürken sendeleme bile tümörün habercisi olabilmektedir.”

TÜMÖR BULUNDUĞU BÖLGEYE GÖRE BELİRTİ VERİR

Belirtilerin tümörün beyinde bulunduğu yerle ilişkili olduğunu kaydeden Göçmez, “‘Motor saha’ adı verilen kol ve bacağın beyinde hareketini sağlayan bölgede bir tümör söz konusu ise kol ve bacaklarda güçsüzlük ile uyuşma olabilmektedir. Duyularla ilgili bölgedeki tümör de ağrı ve uyuşma ile kendini belli edebilir. Başın arka kısmındaki tümörler ise görme kayıplarına ve bozukluklarına neden olmaktadır. Tümörlerin teşhis edilmesinde öncelikli teknik MR’dır. Ancak tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığı patoloji sonucuna göre belirlenir” dedi.

TEDAVİDE ÖNCELİK CERRAHİDE
Beyin tümörlerinin tedavisinde ilk seçeneğin her zaman cerrahi yöntem olduğunu kaydeden Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, “Cerrahinin nasıl yapılacağı tümörün beyinde bulunduğu bölgeye göre belirlenir. Hızlı teknolojik gelişmeler sayesinde artık tümör ameliyatları mikro ya da endoskopik cerrahi yöntemle yapılabilmektedir. Operasyon ile tümörün tamamı çıkartılarak, kafa içi basınç düşürülür ve tümörün bölgesel etkileri yok edilir. Bu cerrahi yöntemler sayesinde, hastaların iyileşip günlük hayatlarına dönme süreleri de kısalmaktadır. Ameliyat sonrasında ise hasta genelde 1 gün sonra hastaneden taburcu edilmektedir. Daha küçük tümörlerin tedavisinde radyocerrahi yöntemi kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan 7 ölümcül işaret başlıklı konumuzda kalp, krizi ve ölümcül hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan