Misafir

Misafir Sohbet
Kültürümüzde “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer.” anlayışı önemli bir yere sahiptir. Herşeyden önemli olan insanın tatli dil ve güleryüzlü olmasıdır. Senin önüne dünyalarıda serseler kişinin yüzünde bir tebessüm olmadıktan sonra hiçbir değeri yoktur. Dinimizinde tavsiye ettiği ahlaki davranışlardan biridir misafir ağırlamak ve güleryüzlü olmak..
Misafire karşı belli başlı görevlerimiz vardır. Yukarıdada belirttiğim gibi en başında güler yüz ve tatlı dil geliyor. Misafire karşı surat asılmamalı ve yanında çocukları varsa azarlanmamalıdır. Bu konuda hoşgörülü olmakta ev sahibine düşen görevlerdendir. Güzel birşekilde ağırlanmalı ve ikramlarda bulunmalıyız.
Misafirlik, aile bağlarını güçlendiren en önemli unsurlardan biridir. Büyüklerimizi akrabalarımızı zaman zaman ziyaret etmeliyiz. Tabi ki dozunda olmalı, insanları usandıracak kadar sık sık rahatsız etmekte pek doğru bir davranış değil.
Misafir ile ilgili bir çok hadis-i şerif vardır. Mesela bunlardan biri “Misafir, bin bereket ve bin rahmetle gelir” hadisidir. Öyle değil midir gerçektende.. On kısmetiyle gelir birini yer dokuzunu bırakır. Gelen misafirin evinize getirdiği ne olursa olsun kendisine ikram etmekte sünnettir. Aynı zamanda misafirperverlikte ön sıralarda olan türk milletininde geleneklerinden biridir. Bizim toplumumuzda misafir çok değerlidir. Bereket olarak nitelendirilmiştir. Gelen rızkıyle gelir, evlerimizi neşelendirir ve hanemizi bereketlendirir.
Rabbim evlerimizden eksik etmesin inşallah. İkramların en güzeli tebessümdür. Yüzünüzde her daim tebessüm olması dileğiyle ..

Bir önceki yazımız olan Güvenli başlıklı konumuzda güvenli, güvenli chat ve güvenli sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan