Kulaklı Hamur

Kulaklı Hamur
Kulaklı Hamur Tarifi
Siz hiç kulaklı hamur yediniz mi? 🙂
Kastamonu yöresine ait bu lezzet size mantıyı anımsatacaktır. Mantının daha irisi ve dolgun hali diyebiliriz. Şekil olarakta üçgen katlandığı için kulağa benzetilmiş ve kulaklı hamur adını almıştır. Kastamonu usulu mantımızın ( kulaklı hamurun ) malzemelerine göz atalım.
Hamuru için;
▪1 kilo un
▪Su
▪tuz
İç harcı için;
▪Yarım kilo dana kıyma
▪1 adet kuru soğan
Üzeri için;
▪Tereyağ
▪Sıvıyağ

Öncelikle iç harcını hazırlayıp kenarda bekletelim. Kıymayı bir kaba alıp içine soğanı rendeleyin ve eliniz ile karışımını sağlayın.
Hamuru yoğurmak için bir leğen alalım ve unu ekleyelim. Hamurun kıvamı ne çok yumuşak nede sert olsun. Göz kararı tuzumuzu katıp az su ekleyerek kıvamını alana kadar yoğuralım. Hamur özleştikten sonra sofra serip üstünü un serpelim. Yoğurduğumuz hamuru sofraya alarak 2 – 3 eşit büyüklükte pözüler elde edin. Bir pözüyü sofrada oklava ile unlayarak açalım. 4 santim boylarında kareler keselim. İçine kıymalarımızı ekleyip üçgen şekilde kapatalım. Diğer hamurlar içinde aynı işlemi yapalım.

Kulaklı Hamur Hazırlanışı

Tencerede kaynamakta olan suyumuza kulaklı hamurları atıp az tuz ekleyin. Kaynadıktan 6-7 dakika sonrasında haşlanmış olacaktır. Tencerinizi ocaktan alıp soğuklayalım ve tuzunu kontrol edip tuz katalım. Hamurlarımızı süzerken bir yandan tavada tereyağ ve az miktarda sıvıyağı eritip kızdıralım. Süzdüğümüz kulaklı hamurları yuvarlak tepsiye yada borcama alalım. Mis kokulu tereyağınıda üzerinde gezdirelim. Tereyağının cız sesini kulağımda duyar gibi oldum. ?
Not: İsteğe bağlı üzerine çekilmiş ceviz yada yoğurtlayıp sos hazırlayabilirsiniz..
Kulaklı Hamurumuz servise hazırdır. Afiyet olsun..

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan