kadına şiddet

kadına şiddet

kadına şiddetGünümüzde hızla artmakta olan bir şiddet çeşididir.İlk olarak şiddetin tanımı olarak şunu diyebiliriz ki toplumda günden güne artmakta olan bir sağlık sorunudur.Şiddet günümüzde fiziksel olarak yaşama aktarılmıştır.İnsan hayatını tehdit eden,yaralanmalara ve psikolojik bunalımlara hatta ve hatta psikolojik travmalara kadar giden bir sonuç doğurmuştur.Şiddetin en yaygın görülen şekli ise çocuğa şiddet,kadına aile içi şiddet olarak sıralanmaktadır.Araştırmalara göre kadına ve aile içi şiddetin günümüzde hızla arttığı onaylanmıştır.Şiddet toplumda hoş görülmeyen ve ilerki yaşamlarda da insan psikolojisinin bozulmasının en önemli nedeni olarak gösterilmektedir.Şiddet sonucu görülen insan sorunları ilerleyen yaşlarda olumsuz sonuçlara neden olarak insan ölümlerine yol açmaktadır. Fiziksel şiddet davranışları içinde ilk sırada dayak atma (%96.3), ikinci sırada sert cisimle vurma (%92.6), üçüncü sırada tokat atma (%90.7) yer almaktadır. 

 

kadına şiddet

kadına şiddet

kadına şiddet,Şiddet nedeni cografi,ekonomik,eğitim düzeyi gibi konulara bakılmaksızın tüm Dünya’ya yayılmış ve hızla artmakta olan bir sorundur. Kadınların sözel şiddet davranışları içinde ise ilk sırada aşağılayıcı sözler söyleme (%57.4), ikinci sırada kişiyi küçümseme (%51.2), son sırada lakap takma (%38.9) yer almaktadır. Bilimsel verilere göre ekonomik şiddeti kadınların %50’si, parasını elinden almak, %39.5’i çalışmasını yasaklamak, harçlık vermemek ya da kısıtlamak olarak; cinsel şiddeti ise %70.4’ü istemediği cinsel davranışa zorlanmak, %82.5’i tecavüze uğramak olarak tanımlamışlardır. Kadınların şiddet görmesi demek kuşaktan kuşağa aktarılacağı gibi toplumu lekelemek adına yapılacak bir adım hazırlığı olur.Kadınlar değerlidir,onlar annedir,gelecek nesillerin öncüsüdür.

kadına şiddet

sonuç olarak kadına şiddete gözlerimizi kapatmayalım.Toplum olarak duyarlı olalım.Bugün başkasına yapılan yarın size de yapılabilir bunu göz önünde bulunduralım.Topluma sevgi ile yetiştirilen çocuklar verelim ki hayatlarını şiddet görerek ya da göstererek geçirmeyen bireyler olsun.Sevgiyle kalın.

Bir önceki yazımız olan Not'un Sessiz Sevişleri başlıklı konumuzda Aşk, Güzel söz ve Sevgi hakkında bilgiler verilmektedir.

By_ZaLim

güzel bi konuya değinmişsin eline emeğine sağlık başarılarının dewamını dilerim

3 sene önce

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan