İnternete Bağlı Bir Bilgisayarın Güvenliği İçin Temel Önlemler

hacker

 

1-İşletim sisteminde bulunan güvenlik duvarı aktif edilmelidir.
2-Bir tane antivirüs programı kurulmalı ve güvenlik seviyesi bilgisayardaki işlemleri engellemeyecek şekilde en üst seviyeye çekilmelidir.
3-Sürekli yeni virüs ve trojanlar üretildiğinden antivirüs programı en az haftada bir kez güncellenmelidir.
4-Haftada bir kez ful virüs taraması yapılarak virüsler temizlenmelidir.
5-İnternet saldırıları ile ağ güvenlik duvarının aşılması, bilgisayarların şifresinin kırılması, bilgisayarların güvenlik duvarının aşılması ve trojan, truva atı gibi ajan yazılımlarla bilgisayara sızılarak bilgilerin çalınması ihtimaline karşı, kişisel veya kurumsal olarak zarar görmemek için internete bağlı bilgisayarlarda zorunlu olmadıkça kurumsal ya da kişisel kritik dosyalar tutulmamalıdır. (Ad, soyad ve TC Kimlik numarası gibi basit görünen bilgilerde artık kritik bilgi sayılmaktadır.)
6-Kullanılmayan servislerin açık tutulması güvenlik açığıdır. Bu nedenle FTP, Telnet, Remote Desktop, SSH, Zamanlanmış Görevler, Hata Bildirim Hizmeti ve Messenger v.b servislerden kullanılmayanlar varsa bilgisayar yönetiminden kapatılmalıdır.
7-Şifresiz bilgisayar bırakılmamalıdır. Şifreler en az altı karakter içermelidir. Ayrıca şifre içinde sembol,harf rakam olmalıdır. Şifreler en fazla iki ay içerisinde değiştirilmelidir.
8-Şifresi olmayan mail adresleri kişisel mailler için güvenlik açığı oluşturmaktadır. Bu nedenle, şifresiz mail adresi bırakılmamalıdır.
9-Spam maillerin önlenmesi ve gereksiz mail trafiğinin oluşmaması için internette değişik sitelere kayıt olurken dikkatli bir şekilde davranılmalıdır.
10-İnternet üzerinden gönderilen maillerin başkaları tarafından ele geçirilmesi ihtimaline karşı mecbur kalınmadıkça özel kişisel bilgiler bu maillerle gönderilmemelidir.
11- Başka kişilerden alınan cd, disket, usb hafıza ve usb disk birimleri virüs taramasından geçirilmeden kullanılmamalıdır.
12-İşletim sistemlerinin gerekli güncellemeleri ve yamaları yüklenerek güvenlik açıkları kapatılmalıdır

Bir önceki yazımız olan Başlıca Reset Nedenleri başlıklı konumuzda bilgisayar, Pc ve Reset hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan