Gurbetci Sohbet

SohbetDj

Sohbetdj.Com Gurbetci Sohbet odaları
Gurbetçiliğin oluşumu ilk ortaya çıkma nedeni ekonomi düşüklüğünden meydana gelmiştir.
Büyüklerimiz atalarımız zamanında çalışmak için gelmişlerdir, yabancı ülkelere. Daha sonra geri dönmek ümitleriyle ama geriye dönen çok az kişi vardır. Zamanla düzenlerini oturttukların da kendi ailelerini getirmişlerdir. Aile irleşimi kanunu ile. Böylelikle Gurbetçilik çıkmıştır.
Kimisi annesinden kimisi çocuklarından kimisi sevdiklerinden ayrı yaşamak zorunda kaldılar. Gurbetçi olmak kadar zor bir durum daha yoktur. Çünkü gurbetçi olmak vatanından bayrağından dininden dilinden uzak almaktır. Geldikleri ilk yıllarda çalışmak zorunda oldukları için dil kursuna gidemeyen vatandaşlarımız, yıllar sonra dil bilmezliğin getirdiği sorunları yaşamak zorunda kalmışlardır.
O yıllarda market ihtiyaçlarını evdeki soğan, patates veya yumurtayı götürerek anlatmaya çalışan çilekeş gurbetçilerimiz.
Kendi kültürünü yaşayamamaktır.
Diğer yandan bir kültür farkı var aramızda. Bizim kültürümüzde aile, sevgi, saygı, kardeşlik, komşuluk, güven, fedakârlık, cömertliktir.
Daha sayamadığım bir çok şey var bunlar bizim değerlerimizin önemli ve kutsaldır. Ne kadar kültürümüzü dinimizin dilimizi yaşamak istesek de bir yerde kopuyor ipler. Çünkü ister istemez asimile oluyor insan başka kültürlere başka dillere.
Kendimde bir gurbetçi olarak bu durumdan çok rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum.
Rahatsız olduğum başka bir konu ise biz gurbetçiler ne yaşadığımız yabancı ülkelerinde nede kendi ana vatanımızda rahatız iki taraftan da değiliz kaynaşamıyoruz.
İki tarafta bizi yabancı olarak görüyor.
Ama ne olursa olsun insanın kendi vatanı kendi toprağı gibisi yok.
Bizim ait olduğumuz tek yer ana vatanımızdır. Vatana özlem her zaman içlerinde bir sızı olarak kalmıştır. Çünkü Danimarka ‘ nın hiçbir şeyi Türkiye gibi değil.
Mesela havası devamlı nemli ve değişkendir ve bir o kadar soğuktur, insanı bizim gibi duygusal, sıcakkanlı değildir. Akşamın erken saatlerinde her yer kapanır ve ölüm sessizliği vardır sokaklarında.
Ama memlekette öyle mi? Aksam cıvıl cıvıldır Türkiye özellikle yaz aylarında. Gezmeye çıkarsın dondurma, mısır veya kuru yemiş alırsın gezersin gece boyunca. Gurbetçilerimiz nasıl alışabilirler ki bu monoton hayata?
Burada sürekli çalışmak zorundasın, her işi saatinde yapmak zorundasın çünkü meşguliyet çok.
Ama biz şanslıyız bize hepsi altın tepside sunuldu. Ki buna rağmen özleniyor vatan …

SohbetDj.Com Gurbetçi Sohbet odalarını açma amacımızda  değerli gurbetçi dostlarımızın memleketlerindeki dostlarına ve Türkiye’ deki insanlarla iletişime geçerek kültürlerinden dillerinden güncel yaşantılarına dahil olmalarını sağlamayı ve Türkiye’ ye geldiklerinde onları bekleyen Arkadaşları olmasını hedefleyerek kurulmuştur. Sohbetdj.com ailesinde sizlerinde memleket hasretini bir nebze olsun azaltmak adına Kurmuş olduğu tamamen güvenli hoşgörü ve saygı çerçevesine dayanan sohbet odalarında sizleri ağırlamaktan Mutluluk duyar.

 

Sohbetdj.com Sohbetten Daha Öte..

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Ebru

Emeğinize sağlık çok güzel konulara değinmişsiniz duygularımıza tercüme olmuşsunuz 🙂

3 sene önce

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan