Facebook ve Blog kullanmak için 6 ipucu

Facebook ve Blog kullanmak için 6 ipucu

Bunu, Facebook’a geldiğinde kesinlikle uzman olmadığımı söyleyerek başlayacağım. Blogumun Facebook sayfasındaki tonlarca ve daha fazla hayranım yok ve Facebook gurubum yok. Ancak, blog’umun Facebook sayfasındaki büyümeden dolayı Facebook sayfasını ciddi bir şekilde ihmal ettikten sonra, sosyal medya platformunun şu anda çok büyük olması nedeniyle geçen sene Facebook erişimimi artırmak istediğime karar verdim.

Geçen yıl blog’um için Facebook’u aktif olarak kullanmaya adadım ve bunun sayesinde çok fazla büyüme gördüm. Artık e-posta veya Blog Lovin üzerinden doğrudan aboneler hariç olmak üzere Facebook benim en yüksek trafik kaynağım. Bazı blogcular bunun hakkında daha fazla şey duymakla ilgilendiklerini söylediler, işte size önereceğim şey buydu. Bu, yalnızca blog için de geçerli olmak zorunda değil, aynı zamanda işletmeler için de geçerli olabilir.

1 – Yapım ve gelecekler.

Facebook sayfanızda bir şey yoksa, neden kimse orada olur? En uzun süre boyunca, bu yakalayıcıda sıkışmıştım . Çok az takipçim vardı, bu yüzden hiç kimsenin görmediği herhangi bir şeyi yayınlamanın ne anlama geldiğini düşündüm. Ama böyle düşünemezsin.

Post overdrive’a girmeden başlamak için, haftada en az üç kez yayınlamayı taahhüt ettim. Bir kez daha fazla takipçisi var ve orada nişan alıyordum, yapabilirsem hemen hemen her gün yayın yaparım. Ne yazmalı, sordun?

2 – Benzersiz içerik oluşturun.

Facebook’u bu şekilde kullanan pek çok blog yazarı görüyorum: yeni blog gönderileri yükseliyor ve Instagram’a yazdıkları fotoğrafların tam kopyaları da Facebook’ta. Belki bu onlar için işe yarıyor, ama ben gerçekten tekrar içerikten hoşlanmıyorum ve takipçilerimin benzersiz içeriğe daha iyi yanıt verdiğini buldum. Bu ne anlama geliyor?

İnsanlara Facebook sayfanızı sevmek için bir sebep vermek. Eğer Facebook’ta yayınladığınız her şey Instagram ya da Twitter ile aynı ise, her ikinizde de sizi takip etmenin cazibesi nedir? Aynı görüntüyü neden iki farklı yayında göstermeyi isteseydim? Artıklık can sıkıcı ve sıkıcıdır.

Bazen posta yollarını geçiyor muyum? Evet, FB izleyicimin Insta kitlemden farklı şekilde etkileşim kurması ya da bazen yeterince önemliyse aynı şeyi her ikisine de göndermek istiyorum.

Ama genel olarak, benzersiz içeriğin anahtar olduğunu söylüyorum. Facebook’un özel bir şey sunmasını seviyorum. Facebook da özel bir şey sunuyor ve bu da kelimeler. Twitter 140 karakterle sınırlıdır. Instagram görüntüleri ve daha az metin üzerinde duruldu. Facebook bir şeyler söyleyebileceğin yer.

3 – Arkadaşlarınızı sayfanızı beğenerek davet edin.

Nedense her zaman blogum hakkında “gerçek hayat” arkadaşlarıyla utangaç oldum. Arkadaşlarımın çoğu Blog kullanan bir blog okuma türü değil, bu yüzden benim gerçek hayattaki arkadaşlarıma mesajımı iletmek veya blogumu okumak için tek yol Facebook üzerinden.

Onları spam yapmaktan korkarak insanlara davet göndermek korkutucu mu? Emin. Ama bu yüzden Facebook onlara bir şeyi beğenme veya göz ardı etme seçeneği sunuyor. Birisi Facebook’ta bir pop-up bildirimi yoksayarsa, arkamdan bir deri değildir. Tüm arkadaşlarımı sayfamı beğenmeye davet ediyorum (ve dürüst bir şekilde orada çok az arkadaş grubum var, 200’den az arkadaşım var). Bu, büyümemde büyük ölçüde yardımcı oldu, bu yüzden sayfamı beğenen arkadaşlara teşekkür et!

Aslında sizi tanıyan kişiler blogunuzu okuduğunda, bunu yazan kişiyi tanıdığımı düşünmek için onlarla rezonansa girer! “Blog okuma” yaşam tarzı için blog yazmayan veya ilgilenmeyen arkadaşlarla “Blog’um var” arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olmakla Facebook’un büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Ayrıca diğer takipçileri ve gerçek katılımı elde etmeme yardımcı oldu.

Gerçek hayatta tanıdığım insanların, bir yabancıdan ziyade bir yazıyla (yorum veya benzeri) meşgul olma olasılığı daha yüksektir. Bir gönderiye daha fazla katılım, başkalarının haber akışlarında daha fazla trafik alır. Bir haber bülteni içinde daha çok yayınlanırsa, sayfamı beğenmesi için daha fazla fırsat olur. Bu yüzden, en iyi katılım kaynağını sağlayabilecek arkadaşlarınızı davet edin çünkü daha fazla beğeni almanın anahtarı olduğunu biliyorlar.

4 – Kitlenizin neyi sevdiğini öğrenin.

Bu, sosyal medyada yaptığınız her şeyde, özellikle de Facebook’ta, haberlerin diğer haber yayınlarında ne sıklıkla yayınlandığını belirlemek için algoritmaları nasıl kullandıklarından dolayı önemlidir. Yayınınız beğenmiyor veya tıklama almıyorsa, daha az ve daha az gösterilecek. Gönderinin (hemen) devreye girmesini istersiniz, böylece daha uzun süre görünmeye devam eder.

Ayrıca, kitlenizin yayınları takip etmesini ve sayfanızı “takip etmemesini” (içeriğinizi görmeniz ve potansiyel olarak etkileşimde bulunmanız için daha az kişi olması nedeniyle) veya sayfanızdan farklı olarak izlemesini de istemisiniz.

Sayfam için çalışmakta olan bazı konular (konularınızın ne olduğu ve kitlenizin kimler olduğuyla ilgili olarak sizinkilerden farklı olacak):

 

fitness şeyler sayfamda iyi gitmedi çünkü onu seven belirli bir izleyici kitlesi var, bu yüzden daha fazla anne / bebek ve genel makaleler yayınlamaya çalışıyorum (benim Insta’mdan çok farklı, ama hepsi takip ediyor)

soru sormak cevap almak gibi görünüyor. Ben birkaç soru sonrası denedim ve asla çalışmazlar (bunun gibi, biraz fazla uzun olduğunu düşünüyorum)

Alıntılar her zaman büyük bir hit. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan şeyler veya onlarla rezonansa giren şeyler göndermek, bu yazı gibi anahtardır. Ayrıca kısa ve okunması kolay ve hızlı bir “beğenme” gibi

Bir makalenin ana noktasını veya ev vurma parçasını yukarıdaki alıntılara eklemek, bunun gibi, her zaman daha fazla etkileşim (ve tıklamalar) elde eder gibi görünüyor çünkü insanlar önce bir ufacık parçayı okuyabiliyor ve sonra geri kalanını okumak isteyebiliyorlar.

AM’de ilk şeyi yayınlamak, hangi gün olursa olsun, yayınlamak için en iyi zaman olmuştur. Yayınlar artık sırayla gösterilmediğinden, daha önce yayınladığınız zaman, o gün haber akışında o kadar uzun olmalı

Mesajlar arasında yeterince zaman bırakmak, dikkat etmeye çalıştığım bir şey. Bir gün öğleden sonra bir şey gönderirsem, o gece bir şey yayınlamayacağım. Günde bir kez genellikle bu benim için sadece yeterli olmak gibi görünüyor, ama orada daha fazla takipçisi olsaydı, daha uygun olur

Başkalarının içeriğini paylaşmak, Facebook sayfanızı hiçbir iş yapmadan canlı tutmanın çok kolay bir yoludur. Facebook’ta alın ve kitlenizin de beğeneceğini düşündüğünüz bazı sayfaları “beğen” (benim için annemle ilgili şeyler her zaman büyüktür) ve sonra beğendiğiniz şeyleri paylaşın. Şansı seviyorsan, başkası da olacak. Ve paylaşımı önemsemektir. Başkalarının içeriklerini paylaşan sayfaları da beğeniyorum, bu yüzden “benim hakkımda her şey” odaklı değil

Kitlem için ne işe yarıyor olsa da, sizin için işe yarayandan çok farklı olabilir. Gerçekten de sadece izleyicilerinizin neyi sevdiğini anlamaya çalışıyorum. Bu, neye yanıt verdiklerini veya “beğenmelerini” ve daha azını yapmadıklarını daha çok yaparak yaptım.

Facebook sayfalarındaki bilgiler, ne yayınlanacağından daha fazlasını belirlemede de yararlıdır. Bir gönderinin, diğer yayınlardan (bu yayının reklamını yapmak için ödeme yapmanıza olanak tanıyan) daha “ilgi çekici” olup olmadığını size bildirir. Bu hit yayınların zihinsel bir notunu vermek, yaklaşan FB yayınlarımı oluşturmamda bana yardımcı oldu.

5 – Twitter ile Facebook’u paylaşın.

Ben otomatik bir şey hayranı değilim. Sosyal medyanın, yaşadığı zaman çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Twitter’dan Facebook’a otomatik olarak bağlantılı çok sayıda gönderi veya iyi zamanlama olmayan ve sadece bir amacı olmak yerine gürültü yapanlar görüyorum. Ancak Facebook gönderilerimi Twitter’a bağlamanız çok yardımcı oldu.

Twitter’da da büyük bir takip yapıyorum, ancak Facebook’umdan çok daha büyük. Facebook’a bir şey gönderdiğimde, otomatik olarak twitter’e gönderir. Ancak Twitter yalnızca 140 karakter olduğu için, tweet’ler genellikle elipslerle ve gönderiye bağlantıyla izler. Bu, Twitter izleyicinizi Facebook’a yönlendirmeye yardımcı olur, çünkü yayının başka neler söylediğini merak ediyorlar.

Bunun, beğeni veya katılımla sonuçlanması açısından inanılmaz bir miktarın yararlandığını kesin olarak söyleyemem, ancak bazı kişilerin içeride olduğunu düşünüyorum (özellikle bu günlerde Twitter’ı gerçekten kullanmadığımdan).

6 – Beğeniler için yapmayın.

Şimdi satın alabilirsin. Ve sayfanızı tanıtmak için ödeme yapın. Bir ton Facebook’tan nasıl hoşlanacağınızı bilmek istiyorsanız, paranız varsa, sadece bir satış yapın ve satın alın.

Ancak, sayfanızda bulunan ve gerçekten orada olmak isteyen insanlara sahip olmak için – bu iş ve zaman alır. Buna değer bir şey gecede gelir. Ve “beğenmek” üzerine takıntılı olmak aptalcadır. Kaçınma ihtimaliniz olduğunu fark ettiğinizde, kaç tane sevdiğinize ya da tüm üzgün pandalara bakmayın (çünkü bu gerçekleşir).

İçeriği paylaşmak ve orada daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmak istediğiniz için Facebook’u kullanın. Blog’umla sadece blog’umla etkileşimde bulunan ve blog yorumları yerine Facebook yayınlarına yorum yapan bazı insanlar var. Orada yaptığım tüm yorumlara cevap vermeye çalışıyorum. Bu, izleyici kitlesinden farklı davranan farklı bir kitle (çoğunlukla etkileşimli veya uzun süreli okuyucularla sonuçlanan diğer blog yazarları). Facebook, farklı bir dizi insanla bağlantı kurmanın bir yoludur, ancak onları meşgul etmek zorundasınız. Onlar sadece “sever” değil insanlardır.

 

 

 

Sohbet

Bir önceki yazımız olan Arkadaşlık Sitesi başlıklı konumuzda arkadaşlık sistemi, Sohbet Sitesi ve ücretsiz sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan