Elma Sirke

Elma Sirkesi
Mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından her derde deva hastalara şifa ve aynı zamanda ev temizliğinde bir çok alanda kullanılan elma sirkesinin yararlarından bahsedelim. Mutfaklarımızda olması gereken ve sayısız faydası olan bol mineralli bir sıvıdır. Öncelikle sağlık açısından 5 önemli saydığım yararlarına göz atalım..
▪Şeker Hastalığı, çağımızın en yaygın hastalığı olmasıyla birlikte en kötü hastalıklarından biridir. İnsani yavaş yavaş eritir. Elma sirkesinden yararlanarak vücudumuzdaki kan şekerini dengeleyebiliriz. Günde üç defa sabah, öğle ve akşam olmak üzere bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ilave ediniz.
▪Obezite hastalığı, ülkemizde an ve an çoğalan hastalıklardan biri. Tüm hastalıkların başında kilo sorunu ve sağlıksız beslenme gelmekte. Sabahları aç karnı bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Daha lezzetli bir hale getirmek için bir tatlı kaşığı bal ve az miktarda limon sıkabilirsiniz.
▪Ağız ve diş sağlığının önemini hepimiz biliyoruz. Her gün bir elma yemenin ağız sağlığını korumaya faydası vardır. Diş lekeleri ve diş etlerindeki bakterileri yok etmek içinde sabahları elma sirkesi ile gargara yapıp ve daha sonra dişlerinizi fırçalayın. Hem basit hem de ucuz yöntemlerden biridir.
▪Elma sirkesinin, saç derisindeki kepek oluşumunu engellemeye ve saçlara parlaklık kazandırmayada yararı vardır. Saç derisindeki kepeklenme sorunu stres, hormonal dengesizlik , aşırı terleme , kötu beslenme ve hijyen gibi bir cok neden tetikleyebilir. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra eşit miktarda su ve elma sirkesi ile durulayın. Hem kepekleri yok etmeye hemde saçınıza parlaklık kazandıracaktır.
▪Elma sirkesi, soğuk algınlığı ve öksürük içinde alternatif bir tedavi yontemidir. Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı çiçek balı ekleyin. Hem bogazdaki enfeksiyona hemde öksürüğünüzün azalmasına yardımcı olacaktır.
Elma sirkesinin sağlık açısından yararlarının yanı sıra temizlik açısındada faydaları vardir. Yine 5 önemli Faydasına göz atalım.
▪Cam temizliğinde kullanımı; 2 litre suya 2 bardak sirke katın. Bezi ıslatıp camı temizleyin. Ne iz bırakır ne toz.
▪Parke temizliğinde kullanımı; 4litre suya yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Parkelerinize daha temiz ve hijyenik olmasıyla birlikte parlaklık kazandıracaktır.
▪Halı temizliğinde kullanımı; 4 litre suya 1 bardak elma sirkesi ekleyin ve fırçalayın. Daha parlak bir görünüme yardımcı olacaktır.
▪Mutfak temizliğinde kullanımı; 1/1 ölçek elma sirkesi ve su karıstırıp mutfak seti, ocağı vb. alanlarda inatçı yağları çıkarmak için uygulayabilirsiniz.
▪Tencere yanığı temizliğinde kullanımı; yanık alan miktarına kadar su ve bir çay bardağı elma sirkesi ekleyip kaynatın. Daha sonra yumuşak sünger yardımı ile yanıkları temizleyebilirsiniz.
Yukarda sıraladığımız üzere elma sirkesinin hem sağlık hem de temizlik bakımından birçok faydasi olmasıyla birlikte yan etkileride vardır tabi. Herseyim fazlası zarardır. Elma sirkesininde fazlasından sakının ve aşırıya kaçmayın. Aksi durumda sağlığınıza yarar sağlamaktan ziyade zararını görürsünüz.

Bir önceki yazımız olan SirinSohbet başlıklı konumuzda Chat, mobilchat ve Sirinsohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan