Duygularınızı İfade Etmekten Çekinmeyin

Duygularınızı İfade Etmekten Çekinmeyin
İnsanlar en büyük hatayı kendilerini avutarak yaparlar. Aslında bilip de bilmemezlik tir yada kendini koruma iç güdüsüdür.
Duygularını belli etmeyen insanlar duruşunun daha güçlü olduğuna inanırlar halbuki fazlasıyla hassastır yürekleri.. Kendilerine kalın bir duvar örüp gizlemişlerdir benliğini. Çünkü insanların iki yüzlülüğünden sahtekarlığından yalanlarından yaralamalarından bıkmıştır. Kişi ne yaparsa kendine yapar ve kendini kandırır. Başkalarını kandırdığını sanan insanlar sadece acizdirler. İnsanın önce kendisine saygısı olacak ki bir başkasına da olabilsin. İkili ilişkilerde de böyledir mesela evliliklerinde bitmesindeki başlıca sebeplerden biride yalandır. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın kimsenin tahammül edebileceğini düşünmüyorum.
Peki insanlar neden yalan söyler?
Bana göre hiçbir şekilde mazereti yoktur ama genel olarak değerlendirirsek o anı kurtarmak için söylenir genelde. Kimilerinde de mitomani yani halk dilinde yalan söyleme hastalığıdır. Bu kişiler yalan söylemekten kendilerini alıkoyamazlar ve “tek ayak üstünde kırk yalan söyler” tabirine çok uygundur. Tabi ki her yalan söyleyen mitomani hastasi değildir.  Yukarıda da belirttiğim gibi yalan söyleyerek bir yere varamayız sadece kendimizi avutur kandırırız.
Kıymetli yazarlarımızdan Kahraman Tazeoğlu’ nunda dediği gibi ” Yalan söylememek değil, doğruyu gizlememekmiş marifet ” …  Aslında çok güzel ifade etmis. Karşındaki kırılmasın üzülmesin diye bazen doğruları saklarız ama ne kadar doğrudur bu tartışılır ama peki ya sonra ? Gerçek açığa çıktığında insan daha çok üzülür, hayal kırıklığına uğrar ve güven sarsılır. Bir kere sarsılan güven bir daha yerine ne kadar gelebilir ki..
Doğruları söylemekten, kendinizi ifade etmekten, duygularınızı paylaşmaktan asla çekinmeyin. Belki o an zor gelir insana içinde saklamayıp dışarı vurmak ama çok güzel bir duygudur…

Bir önceki yazımız olan Anne ve Baba ile ilgili sohbet başlıklı konumuzu da okumanızı öneririz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan