Çoğu Gençler Çıplak Resimleri Sormaz

Yeni bir New York Times manşeti dikkatimi çekti:Gençler, Çıplak Resimler İsteme Durdurun.” Sage tavsiyesi, itiraf etmeliyim, ama bunun nereden geldiğini merak ettim. Makalede, Psikolog Lisa Damour, çocuklara uzun süredir cinsel olarak müstehcen görüntüler göndermenin tehlikeleri (itibar ve potansiyel yasal sonuçları) hakkında uyarıda bulunduğumuzu, ancak bu görüntülerin istenmesinin uygunsuzluğunu büyük ölçüde etkilemediğini savunuyor. “Çoğu okul ve birçok ebeveyn, gençlere cinselleştirilmiş selfies göndermemelerini söylüyor” diyor. “Ama neden ergenlere çıplak fotoğrafları sormayı bırakmalarını söylemiyoruz?”
Tesadüfen, uzun zaman önce bir ebeveynden çıplak fotoğraf istemek yasadışı olsaydı bir ebeveyn tarafından sorulmuştu. Genç kızının bir sınıf arkadaşı tarafından çıplak bir resim göndermesi ve çocuğun cezalandırılabileceğini bilmek istediği için çok üzüldü. Davranışa hitap eden özel bir yasadan habersiz olduğumu ancak savcıya durumu nasıl incelediğine bağlı olarak, “reşit olmayanların suçluluğuna katkıda bulunma” veya “reşit olmayan bir kimseyi isteme” gibi bazı tüzüklere düşebileceğimi söyledim. Bazı devletlerin (ve diğer ülkelerin) çıplak bir fotoğraf isteme suçunu kriminalize etmeyi düşündüklerini duymuşlardır (1). Bu akıllıca olsa gelecekteki bir gönderinin konusu olabilir. Fakat daha genel olarak, bu kadar ağır bir tepkiyi garanti eden gerçekten yaygın bir sorun mu?

Son zamanlarda Cinsellik Araştırma ve Sosyal Politika dergisinde yayınlanan bir makaleye atıf yapan Dr. Damour, “12 ila 18 yaşındaki kızların üçte ikisinden fazlasının, açık görüntülere başvurulmasını istediğini” belirtiyor. Bu sayı, gerçekten * yüksek görünüyordu. bana göre. Bu nedenle, genellikle lisans öğrencileri için verdiğim tavsiyeleri alarak, açıklama için birincil kaynağa yöneldim.

Bu iddianın dayandığı makale, Northwestern Üniversitesi’nde insani gelişim ve sosyal politika alanında doktora öğrencisi olan Sara Thomas tarafından yazılmıştır. Thomas, athinline.org web sitesine (MTV projesi) gönderilen anonim çevrimiçi hikayeleri inceledi. Gençler “dijital drama ile ilgili hikayeleri paylaşmaya” davet edildi. Mart 2010 ile Ocak 2016 arasında 7.300’den fazla yorum yayınlandı. Thomas, kızların yazdığı 462’ye (yaklaşık% 6) odaklandı. cinsiyetten bahsetmek. Bu grupta, evet, yaklaşık üçte ikisi, çıplak fotoğraflarını göndermeleri gerektiğini belirttiler. Ancak bu, kızların veya onların deneyimlerinin temsili bir örneğidir. Bu yüzden, genel genç nüfusun (sadece athinline.org’u ziyaret edenlerin değil, dijital drama deneyimi yaşadıklarını ve çevrimiçi paylaşmaya istekli olduklarını) talep oranının ne olduğunu düşünmüştüm.
“Gençlerin% 80’inden fazlasının çıplak bir fotoğraf göndermeleri istenmediğini ve% 90’ından fazlasının başkalarına sormadığı gerçeğini vurgulamalıyız, ki bu da eylemin anormalliğini vurgular.”

Çoğu gencin çıplaklar istemediği ortaya çıkıyor. Düzenli okuyucular, bir yıldan fazla bir süre önce 5,700 12-17 yaşındaki öğrencilerin ulusal bir örneğinden veri topladığımızı biliyorlar. Daha önce bu çalışmada bulunan genel cinsiyet oranı hakkında yazdım. Kısacası, yaklaşık% 19’u, tanıdıkları birinden çıplak veya neredeyse çıplak bir görüntü aldıklarını söylerken, yaklaşık% 12’si bu görüntüyü başka birine göndermeyi kabul ettiler. Bu oranlar, medyada yaygın olarak bildirilenden çok daha düşüktür, ancak hakemli akademik kaynaklarda yayınlanan diğer istatistiklerle tutarlıdır.

Ancak diğer bir kağıt için Sameer ve ben üzerinde çalıştığımız başka bir kağıt için veri setimizi tekrar gözden geçirene kadar, katılımcılardan görüntü paylaşmaları istendiğinde (ya da başkalarına sorulup sorulmadıklarını) bize bildirmelerini istediğimizi de unutmuştum. Genel olarak, öğrencilerin% 17,5’i açık bir görüntü göndermelerini istediklerini söyledi. Daha spesifik olarak, yaklaşık% 13,4’ü şu anki bir erkek arkadaşı veya kız arkadaşı tarafından sorulduğunu ve% 13.1’inin şu andaki önemli bir değeri olmayan biri tarafından sorulduğunu söylemiştir (% 9’unun her ikisi de sorulmuştur). Sadece yaklaşık% 9’u başkalarının kendilerine çıplak görüntüler göndermelerini istediklerini söyledi (% 7,9’u başka bir şey sormuştu ve% 5.6’sı başka birine sormuştu). Sayıları cinsiyete göre böldüğümde, erkeklerin cinsel ilişkiye girme ihtimalinin daha yüksek olduğu doğrudur (% 11.3’e kıyasla% 7.1). Ancak, erkek ve kız çocuklarının kendilerine sorulma olasılığının eşit olduğu görülmüştür (% 18.3’e kıyasla% 16.7). Bu rakamlar, MTV web sitesindeki örnekte rapor edilen üçte ikiye yakın değildir.
New York Times makalesinin manşeti yanıltıcı olsa da ve atıfta bulunulan istatistik bağlamdan çıkarılırken, Dr. Damour’la açık bir imgeler isteyerek sorunları vurgulamak için daha iyi bir iş yapabileceğimize katılıyorum (sadece gençlere söylemek yerine) onları göndermemek için). Daha az talep olduğunda daha az sayıda cinsiyetin gönderileceği şüphesiz doğrudur. Ayrıca, Bayan Thomas’ın da belirttiği gibi, birçok genç kızın tekrarlanan istekler yapıldığı zaman resimler göndermesine baskı uyguladığı da doğrudur.

Bir önceki yazımız olan Arkadaşlık Sitesi başlıklı konumuzda arkadaşlık sistemi, Sohbet Sitesi ve ücretsiz sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

mert

cılgınlktan başka birşey degil

2 sene önce

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan