Çevrimiçi “Arkadaş” Derken Dikkat Ediniz: Bir İhtiyatlı Masal

Çevrimiçi “Arkadaş” Derken Dikkat Ediniz: Bir İhtiyatlı Masal

Okul toplantılarımızda, Ahmet ve ben düzenli olarak sosyal medyayı güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanma konusunda öğrencilerle konuşuyorum. Bu tartışmanın bir bölümü, gençleri yalnızca özel hesaplarıyla bildikleri ve güvendikleri kişilerle bağlantı kurmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak, bir Facebook kullanıcısı, gizlilik ayarlarının profillerine yalnızca güvendikleri arkadaşlara erişimini kısıtlayacak şekilde yapılandırılmışsa ve kullanıcı ne yazdıklarına göre akıllıysa (bazı takdir ve ortak kullanımları kullanırsa) duyu), muhtemelen çok az risk vardır. Bu tavsiye, elbette sadece Facebook değil, diğer sosyal medya platformları için de geçerlidir. Ne yazık ki, sosyal sitelerde ve uygulamalarda sürekli bir popülerlik yarışması ve mümkün olduğu kadar çok insana (herkes tarafından gerçekten tanınmış olup olmadığına bakılmaksızın) bağlanacak evrensel bir ırk var gibi görünüyor. Facebook’ta daha fazla arkadaşınız (ya da Twitter ve Instagram’da daha fazla takipçi), daha popüler olan “gerçek dünya” dasınız (sadece Justin Bieber ve Beyoncé’ye bakın!).

Bir okul kaynak sorumlusu bana birçok çevrimiçi arkadaş edinme isteğinin nasıl büyük bir soruna yol açabileceğine dair trajik bir hikaye anlattı. Lisesinde bulunan bazı yaşlılar, Facebook‘ta tanımadıkları birinden arkadaşlık taleplerini almaya başladı. Bu kişi, birkaç öğrenciyi doğrudan okula göndererek okuldan yeni mezun olmuş ve toplumla ve okulla yeniden bağlantı kurmak isteyen okuldan mezun olduğunu söyledi. Yaşlıların birkaçı onun arkadaşlık isteğini kabul etmenin iyi olacağını kararlaştırdı. Bu yabancı daha sonra okuldaki diğer birçok öğrenci ile arkadaş olmayı talep etti. Birçoğu başlangıçta şüpheci davranıyorlardı, ancak bazıları bilmediğiniz biri arkadaşınız olduğunda istekte bulunduğumuz şeyi yaptılar: Karşılıklı arkadaşlarının olup olmadığını görmek için baktıkları görüldü. Okullarındaki birkaç yaşlı çocuğun erkekle arkadaş olduğunu fark ettiler, bu yüzden yasal olması gerektiğini düşündüler. Bu bir süre devam etti ve yakında bu adam lisede neredeyse herkesle arkadaş olmuştu.

Okul kaynak görevlisi, bir gün öğle yemeğinde bu adam hakkında konuşan bazı üst sınıflara kulak misafiri oldu. Öğrenciler, Facebook’ta arkadaş oldukları bu kişiden bahsediyorlardı ve bir çok insana bağlı olmasına rağmen, kim olduğunu bilmiyordu. Memur bunun tuhaf olduğunu düşündü, bu yüzden araştırmaya başladı. Lisedeki öğrencilerin çoğunun yabancıyla Facebook arkadaş olduğunu gördü. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin çoğunun ve hatta bazı ilkokul öğrencilerinin bile sahadaki kişiye bağlandığını öğrendi.

Bu adam tarafından Facebook’a yaklaşan beşinci sınıf öğrencisi muhtemelen arkadaşının listesine baktı ve çok tanıdık yüzler gördü, böylece güvende olduğunu düşündüler. O değildi. Bir şey bir diğerine yöneldi ve memur sonunda bu yabancının ilçeden birkaç ilkokul öğrencisini tımar ve taciz ettiğini öğrenmeye başladı.

Yaşlılar bunun hakkında korkunç hissetmişlerdi çünkü ilk başta onunla arkadaşlık etmemişlerse, belki de bu şeylerin gerçekleşmeyeceğini hissettiler. Bu aşırı bir örnek olsa da (ve çok şükür ki çok yaygın değil), bu olabilir. Öğrencilerin sosyal medyada kiminle bağlantı kurduklarının bir yansıması olduğunu anlamaları gerekir. Sosyal medyada birisiyle arkadaş iseniz, temel olarak kişinin güvendiğini söylüyorsunuz. Onlar için yaptıkları bağlantıdan, konuşmak için bir çeşit kefil oldunuz. Arkadaşınızla arkadaş olmak için ona güvenmiyorsanız, bunları sosyal ağınıza dahil etmeyin.

Ve başka bir açıdan, arkadaşlarınızın çevrimiçi biriyle bağlantılı olması, o kişinin tamamen güvenilir olduğu anlamına gelmez. Koruyucunuza izin verdiğiniz ve yanlış kişiyle bağlantı kurmanızı sağlayan çevrimiçi kişileri toplamaya çok fazla odaklanma tuzağına düşmeyin. Kararlarınızın sadece sizin için değil, sosyal ağınızdaki başkaları için de sonuçları olabilir.

Bir önceki yazımız olan Arkadaşlık Sitesi başlıklı konumuzda arkadaşlık sistemi, Sohbet Sitesi ve ücretsiz sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan