Canlı Bombayı 30 Metreden Tespit Eden Teknoloji Türkiye’de

ingiliz devletinin yüzde 75 hisse sahibi olduğu RPSS şirketi, canlı bombayı 30 metreden tespit eden cihaz geliştirdi. Dünyada 5 yıldır kullanılan teknoloji Türkiye’ye geldi.

 

Canlı bomba eylemlerinin artmasıyla kolları sıvayan bilim adamları, bu tür eylemcileri 30-40 metreden belirleyen cihaz geliştirdi.

OBAMA DA KULLANIYOR

Yüzde 75 hissesi  İngiltere devletinin olan RPSS isimli firmanın ürettiği ve ABD Başkanı  Barack Obama’dan  İngiltere Başbakanı  David Cameron’a kadar birçok devlet adamını korumak için de kullanılan Mirtle isimli cihaz  Türkiye’ye getirildi.

POLİSE SİNYAL GÖNDERİYOR

Radyo dalgaları göndererek, kişilerin üzerinde ya da çantasındaki silah ve bomba gibi cisimlerin yansımalarını hafızasındaki görsellerle eşleştiren cihaz, bir tehdit anında polise sinyal ve görüntü gönderek uyarıyor.

“DEVLETLER KULLANIYOR, ÖZEL SEKTÖRE VERİLMİYOR”

Uyuşturucu tanıma sistemleri de silahın yanı sıra cihaza yüklenecek. Cihazı  Türkiye’ye getiren Nanosistem Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Perut, aynı zamanda Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyon Başkanı ve Türk Milli  FutbolTakımı güvenlik sorumlusu. Perut, “Cihaz 5 yıldır kullanılıyor. ABD Başkanı  Obama toplantıya gitmeden önce bu aletler kalabalığı tarıyor. Şu anda sadece devletler kullanıyor, özel sektöre verilmiyor. Biz de kamu kurumları için  Türkiye’de tanıtımı yaptık” dedi.

FİYATI 200 BİN DOLAR

Sistemi bulan kişi İngiliz fizik profesörü Nick Bowring, geliştiren kişi ise Carl Cagliarini. Perut, “Cihazın satış fiyatı 200 bin dolar. Şirket  Türkiye’de de üretim için yatırımı düşünüyor. Buradan da bölge ülkelere ihracat yapacak” diye konuştu.


İNTİHAR BOMBACILARINI TESPİT EDİYOR

RPSS Şirketinin Başkan Yardımcısı Carl Cagliarini de, sistemin ‘ultra geniş milimetrik radyo dalgalarıyla’ insanların üzerini taraması prensibine dayandığını söyledi. Cagliarini, “Mirtle okullara getirilen tabancaları, spor karşılaşmaları, caddeler ve kalabalık alanlara yönelen intihar bombacılarını tespit etmekte kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

ABD VE İNGİLTERE’DE ONAYLANDI

Mirtle’ı kullanan operatörün tehdit algılandığında, görsel ve sesli uyarı gönderdiğini söyleyen Cagliarini, şunları belirtti: “Yakın zaman önce  Brüksel’de meydana gelen patlama öncesinde Mirtle olsaydı teröristler daha havalimanına veya metroya girmeden tespit edilebilirdi. Mirtle’ın tespit kapasitesi ve tekniği bugün hem  İngiltere’de hem de ABD’de çeşitli resmi birimler tarafından uzun yıllar denenerek onaylandı. Bunların arasında  İngiltere  İçişleri Bakanlığı,  İngiltere Ulusal Balistik İnceleme Servisi, ABD Kara Kuvvetleri bunlardan sadece bir kaçı” diye konuştu

Bir önceki yazımız olan Tatlı İntikam jenerik müziği Güliz Ayla Deli Fişek sözleri başlıklı konumuzda Deli Fişek, Dinle ve Güliz Ayla hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan