Bilgisayar Isınmasının Sebepleri

 

1970335733

 

 

Masaüstü Bilgisayar

Oda sıcaklığı bilgisayarın ısısını etkiler. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklık nedeniyle ısınmalar olur. Yüksek performanslı bir bilgisayar, düşük performanslı bir laptopa göre daha fazla ısınır, bu normaldir.Aslında bilgisayarın ısınması da normaldir ve doğru çalıştığının göstergesidir ancak, ısı bir yerde toplanmaya başlarsa problem çıkar.Eğer bilgisayarınız yeni ısınma sorunları yaşamaya başladıysa özellikle bilgisayar fanlarınızın temizlenme zamanı gelmiştir.Kendinize periyodik bir zaman belirleyin bilgisayar fiziksel temizliği ve bilgisayarı yoran virüslerden temizleyin, gereksiz programları kaldırın.
Bilgisayarınız normalden fazla ses çıkarmaya başladıysa fanlarınız normalden daha hızlı çalışıyor demektir, bu da bilgisayarınızın daha fazla ısındığındandır.Mavi ekran hataları diyerek bildiğimiz hatalar, bilgisayarınız ısındığı için de gelmiş olabilir.Ekran kartları da ısınabilir bu çoğu zaman yüksek grafikli oyunlarda meydana gelen sorundur, oyununuz donabilir, hatta oyundan atılabilirsiniz.

Bilgisayarınız şu nedenlerden dolayı ısınıyor olabilir:

1. Kasanın hava almayan yere koyulması.

2. Kasanın bulunduğu oda içindeki hava akışının olmaması veya yetersiz olmaması

3. Kasanın koyulduğu yerde fanların duvara veya eşyaya yakın olması

4. Kasaların genel temizliklerinin yapılmamış olması

5. Fanların aşırı kirliliği

6. Fanların kenarlarında yer alan termal macunların yıpranmış veya eskimiş olması

7. Power supply’nin ömrünün tamamlamış olması

8. Video oyunları oynama

9. Sistem bakımı yapma

10. Disk yazma veya kopyalama

11.Çok sayıda ve büyük dosya kopyalama ve yapıştırma

12.Bir ağdan dosya indirme ve ağa dosya yükleme

13.Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırma

14.Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırma

15.Birden çok bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma.

Laptop(Dizüstü) Bilgisayar

Aşırı ısınmanın sebepleri nelerdir?

Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır.Dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir.Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır.Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur.Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir.

Dizüstünüzün aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?

Kullanım yüzeyi:

Birçok dizüstü bilgisayar, soğutulması için gereken havayı alttan çeker. Dizüstü bilgisayarınızı düz olmayan (kanepe, dizlerinizin üzeri) veya yumuşak yüzeylerde (battaniye, yorgan, yastık vs.) kullanmanız durumunda, hava girişi engellenecektir.Bunun neticesinde bilgisayarınız yeterince soğutulamayacak ve aşırı ısınacaktır.Bu durumdan sakınmak için, dizüstü bilgisayarınızı sert zeminlerde kullanın.

Dizüstü bilgisayar soğutucuları:

Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış soğutucular iyi bir çözüm olabilir. Fanlı yapıları gereği, bu soğutuculardan birisini almadan önce ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmalısınız. Dizüstü bilgisayarlar, soğutma havasını genellikle alttan çekerler. Bu sebeple, alacağınız dizüstü soğutucusu havayı yukarı vermek yerine aşağı çekiyorsa, soğutma performansını daha da düşürecektir. Dizüstü bilgisayarınız soğutma havasını alttan çekiyorsa, yukarı üfleyen bir dizüstü bilgisayar soğutucusu almalısınız.

Hala aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız…

Sert yüzeylerde kullanmanız veya dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanmanıza rağmen, aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız; bilgisayarınızı tozlardan arındırmanız gerekiyor demektir. Hava kanallarında ve soğutucu fanlarında biriken tozlar, bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde soğutulmasını engeller. Garanti kapsamındaki dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, sorunu yetkili servisinde gidermenizi öneririz.

Not: Evde temizlemek istiyorsanız en basitinden bir fön makinesi bile işinizi görür.

Kasayı açın, fön makinesini açın ve banyoya gidin…

 

Bir önceki yazımız olan İnjecte Edilen Backdoor Analiz Tespiti başlıklı konumuzda Anti Sandboxie, Anti Virtual PC ve Anti VMWare hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan