Bilgisayar Bakımı

 

iyibilgisa

Son zamanlarda çoğu insan bilgisayarının yavaşlama gibi sorunlarından şikayetçi.Bunun için bir konu açmaya karar verdim ve elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Bu anlatacaklarımı çoğu kişi bilse de yine de bir yol haritası gibi düşünebilirsiniz.

Öncelikle bu saydıklarımı yaparsanız bilgisayarınız bi nebze olsun hızlanır (eğer bilgisayarı hiç temizleme girişiminde bulunmamışsanız bilgisayarınızın hızına şaşıracaksınız ) Ayrıca bilgisayarınızda bazı hatalar mevcutsa düzeleceklerini umuyorum.

1-) Öncelikle şu internet geçmişi verilerinden bir kurtulalım (çerezler vs.). Bunun için CCleaer programı işimizi görecektir.
CCleaner’ı indirebilirsiniz.

2-) Bilgisayarımızın yavaşlama sebeplerinden biri de kayıt defteri hatası ve gereksiz dosyalardır. Bunun için Başlat’a Disk Birleştiricisi ve Disk Temizleme yazın.
Disk Birleştirmede bütün diskleri önce çözümleyin. Eğer kırılma varsa (%10dan yukarı ise) diski birleştirin. Bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayacaktır.
Disk temizlemede ise gereksiz dosyaları temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin. Sonra oradaki kutuların hepsini işaretleyip temizleye tıklayın. Gereksiz dosyaalr silinecektir.

3-) Bilgisayarınıza düzenli olarak bakım yapın. Nasıl mı olacak ? Advanced SystemCare programı işinizi görecektir. Program ücretsizdir, ücretli versiyonu da vardır.

4-)Sürücülerinizi güncel tutun. Drive Booster 2 porgramını tavsiye ederim. Bu program sayesinde bütün sürücülerinizi tarayıp güncelleyebilirsiniz.

5-) Sisteminiz kasıyorsa Masaüstü>Sağ Tık>Kişiselleştir>Klasik Tema’yı kullanın. (Özellikle deyüksek özellikli oyun oynarken kasıyorsa mutlaka böyle oynayın.)

6-) Şu Program ile Tıklayın bilgisayarınızdaki eksik olan programları yükleyebilirsiniz.

7-)Eğer İşletim sistemi güncellemeleri duruyorsa mutlaka onları yapın. Sistem güvenliği için de önemlidir. (Eğer işletim sisteminizi orjinal değilde güncelleştirmeler hata verebilir. O zaman yapmayın. Pek bir şey kaybetmezsiniz.)

😎 Bilgisayarınızdaki zararlı yazılım,reklam virüslerinden kurtulmak için AdwCleaner kullanın.

9-) Bilgisayarınızdaki virüslerden kurtulmak içinse ComboFix kullanın temizleyin bilgisayarı.

10-) Bilgisayarınızın performansı için ayrıca C sürücüsünü ferahlatın. Yani program yüklemek için bu diski seçmeyin. D diskine kurun. (Varsa diğer disklere de kurabilirsiniz.)

11-) Başlangıçta açılan porgramları kapatın. Bunun için Başlat>Çalıştır>msconfig yazın ve yukarıdaki Başlatma sekmesine gelip gereksizleri kapatın.

12-) Mutlaka virüs tarayıcısı kullanarak bilgisayarı düzenli bir şekilde taratın.

13-) Başlat>Çalıştır>%Temp% yazın ve çıkan klasörün içindekileri silin. Gereksiz dosyalardır. Yer kaplamasın.

14-) Masaüstüne de özen gösterim. Masaüstünde ne kadar az dosya olursa o kadar iyidir. Hatta arkaplan rengini de siyah yaparak küçük bir performans artışı da gözlemleyebilirsiniz.

Eklemek istiyorum ki bazı yerlerde hızı ve performansı arttırmak için regedit ayarlarıyla oynamamızı söylüyor fakat kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sorunlar oluşabilir.

Bir önceki yazımız olan Wep Güvenliği Hakkında Alınacak Önlemler başlıklı konumuzda bilgisayar, güvenlik ve Sohbet Odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan