BASİT SAUERKRAUT – NASIL YAPILIR

BASİT SAUERKRAUT – NASIL YAPILIR

MALZEMELER:
1 adet beyaz lahana (yaklaşık 500g) ince parçalar halinde rendelenmiş

2 yemek kaşığı deniz tuzu gevreği

2 çay kaşığı karabiber mısır

YÖNTEM:
Cam kavanozunuzu kaynar suda sterilize edin.

Lahanayı ince parçalara ayırmadan önce iyice temizleyin (rende veya mandolin bu adım için harikadır).

Lahanayı bir kaseye yerleştirin ve tuzu karıştırın. 5 dakika bekletmeden önce tuzu kabaca 5 dakika bekletin. Lahananın hacmi belirgin şekilde düşene ve bir sıvı oluşana kadar işlemi tekrarlayın.

Karabiberlere karıştırarak lahana ve sıvıyı steril kavanoza aktarın. Tüm lahananın * tuzlu suyla (sıvı) suya batırılmış olduğundan emin olmayı denemek istersiniz – lahanayı sarılmak filmle kaplayarak ve ağırlıkla tartarak bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Tüm lahana kavanozun içine girip tartıldıktan sonra, kavanozun kapağını kapatın ve 10 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde fermente edilmeye bırakın. Her gün lahanayı kontrol edin ve biriken tüm gazları açığa çıkarmak için maddeyi “yakmak” için kavanozun açılmasını sağlayın.

  • 1 gün sonra, sıvı lahana yükselmediyse, 1 çay kaşığı 200 ml su içinde eritilir ve suya batırılacak kadar ilave edilir.

10 gün sonra, fermente edilmiş sebzelerin tadına bakın ve mutlusanız buzdolabına koyun. Lahanayı 2-6 haftadan sonra fermente bırakabilirsiniz, bu nedenle tadı ile mutlu olduğunuzda buzdolabına giderken tadı alın – lahana mayalanmaya bırakıldığında ne kadar ekşi olur.

Bu buzdolabında 5 aya kadar sürecek.

Sebzelerin fermantasyonu için bazı genel kurallar:

Her şeyi temizleyin – elleriniz, bıçaklarınız, sebzeleriniz vs. Cam kavanozlarınızı başlamadan önce sterilize ettiğinizden emin olun – bunu kaynar suya batırarak ya da 15 dakika boyunca sıcak bir fırına koyarak yapabilirsiniz.
Fermantasyon genellikle 10 gün sürer – sebzeleri ne kadar uzun bırakırsanız, o kadar fazla ekşi tadı gelişir. Fermente sebzelerinizin tadı ile mutlu olduğunuzda, tadını çıkarmak için buzdolabına koyabilirsiniz.
Lahana turşusu ve kimchi’nin çoğu “kuru tuzlama” yöntemini gerektirir, yani tuz fermente edilmeden önce yumuşatmak için sebzelere sürülür.
Fermente sebzeler serin ve karanlık ortamların tadını çıkarır. Aşırı sıcaklık, fermantasyon işlemini hızlandırırken aşırı soğuk bir ortam da yavaşlatır.
Fermente sebzelerinizde herhangi bir küf veya “pislik” oluşursa, fermente devam etmek için onları kaynar suyla durulayın ve tuzlu suya daldırıp tekrar kavanoza koyun.

Bir önceki yazımız olan DOLAPLI SONBAHAR POMPAS başlıklı konumuzu da okumanızı öneririz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

* Ücretsiz Mesajlaşmak İçin Sohbete Bağlan